MUDr. Daniel Sosýn – Pomáhají vitaminové doplňky posilovat imunitu?
V dnešní době všichni nakupují vitaminy a minerály jako zběsilí.
Víte ale, které doplňky vám pomůžou a které ne? Které fungují a které jsou naopak úplně k ničemu?
Věděli jste například, že vitamin C vás pranic před infekcí neochrání? A věděli jste taky, že i přesto má smysl ho užívat? Pojďte zjistit proč.
Vitamin C, nebo také kyselina askorbová, je velmi důležitý vitamin, který se podílí na metabolismu aminokyselin, na syntéze kolagenu a funguje jako silný antioxidant. Všichni také známe babskou radu, že vitamin C chrání před nachlazením.
To ale není tak úplně pravda – dle studie na 11 306 lidech [1] vám vitamin C proti chřipce a nachlazení nepomůže. Může pomoct v případě, že už nachlazení jste – zvláště, pokud pravidelně cvičíte. Může zkracovat délku nachlazení, stejně jako mírnit sílu nemoci [1].
Už naše babičky dostávaly ve škole lžičku rybího oleje. Víte ale, proč se vlastně omega mastné kyseliny doplňují? Původně je lidé úžívali zejména jako ochranu proti onemocnění srdce a cév. Nové studie ale ukazují také významný vliv na imunitu člověka [2]. Přispívají ke správné funkci a růstu bakterií ve střevě, které jsou velkou částí lidské imunity.
Jsou také základní sloučeninou podílející se na zánětlivých procesech. Pomáhají stabilizovat zánětlivou odpověď našeho organismu [3].
Vitaminy skupiny B a vitamin E
Vitaminů skupiny B je hodně – konkrétně 8, aby to nebylo tak jednoduché, jsou pojmenovány B1 až B12. Jsou to různé látky, které mají ale několik společných vlastností. Jednou z nich je například antioxidační vlastnost [4]. Prokazatelně zlepšují funkci imunitního systému u lidí, kteří mají vit. B nedostatek.[5].
Věděli jste ale, že ani vitamin E není jedna látka? Je to souhrnné označení pro látky ze skupiny tokoferolů. V organismu plní funkci silných antioxidantů a také ochránců mastných kyselin [6]. Zabraňují tomu, aby volné radikály znehodnotily mastné kyseliny, které by pak nemohly plnit svou funkci. Některé studie ukazují, že dostatečný příjem vitaminu E zlepšuje odpověď imunitního systému [6] a funkci jeho buněčné složky.
Hořčík známe všichni. Mnoho z nás ho používá zejména proti křečím. Nové studie ovšem prokazují, že jeho nedostatek spouští zánětlivé procesy v těle [7]. Jeho nedostatek znemožňuje správnou funkci imunitního systému a podporuje horší průběh nemocí.
Pravidelný příjem tohoto minerálu by se měl pohybovat kolem 400 mg denně, nicméně pokud jste ve stresu nebo máte velké fyzické výkony, tělo spotřebovává hořčíku více.
Pokud byste si s výběrem nevěděli rady nebo byste zvažovali koupi něčeho, u čeho si nejste jisti svou volbou, neváhejte se na mě obrátit a pošlete mi e-mail.
S pozdravem
MUDr. Daniel Sosýn
citované materiály:
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23440782
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31234533
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25149823
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26122215
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27593095
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6266234/
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25023192