BCAA – palivo pro vaše svaly
BCAA (z anglického spojení Branched-chain amino acids) jsou aminokyseliny s rozvětveným řetězcem. Mezi BCAA patří leucin, isoleucin a valin. BCAA tvoří významnou část aminokyselin, které najdeme ve svalové tkáni, a jsou zajímavé tím, že k jejich odbourávání nedochází v játrech, jako je tomu u mnoha jiných aminokyselin, ale přeměna probíhá přímo ve svalech, tukových tkáních ledvinách či mozku. Díky tomu je zajištěn přísun energie přesně v místě, kde potřebujeme, a snižuje se tím přísun cukrů a tuků.
Tyto aminokyseliny řadíme do skupiny tzv. aminokyselin esenciálních – pro náš organismus jsou nezbytné,ale zároveň si je nedokáže sám vytvořit.
Jakmile dojde k intenzivní fyzické zátěži, vyčerpává se energetická zásoba tvořená glykogenem a následně přicházejí na řadu BCAA. Zejména pro sportovce a fyzicky zatěžované osoby je tedy nezbytné, aby BCAA přijímali ve formě doplňků. BCAA svalovina využívá při výkonu jako své palivo, proto se jejich hladina ve svalech i v krvi po náročné fyzické aktivitě snižuje a je třeba je doplnit.
Proč je dobré BCAA užívat?
- Podporují tvorbu svalové hmoty.
- Chrání svalovou hmotu před poškozením během fyzického výkonu.
- Pomáhají zabraňovat devastaci svalové hmoty, když redukujeme svoji váhu.
- Přispívají ke zkvalitnění svalové hmoty.
- Dodávají organismu sílu a urychlují regeneraci.
- Pomáhají při spalování tuků a při redukci nadváhy (díky receptorům, které spouštějí spalování a přeměňují tělesný tuk na energii).
V jakých potravinách se BCCA přirozeně vyskytují?
Vzhledem k tomu, že si BCAA naše tělo nedokáže samo vytvořit, měli bychom je vhodným způsobem přijímat ve stravě. Kde ale najdeme BCAA v běžné stravě?
Největší množství BCAA obsahují mléčné výrobky a červené maso. Přirozeně se také vyskytují ve všech potravinách, které obsahují větší množství bílkovin, v rybách, sójových bobech, luštěninách, vaječném bílku či kuřecím mase.
Zdá se tedy, že BCAA se vyskytují téměř všude a je pravda, že strava většiny lidí obsahuje jejich dostatečné množství, které by mělo být přibližně 25–65 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. Pro sportovce a lidi v tréninku je však velmi vhodné dávku zvyšovat, aby jejich tělo nestrádalo. Optimální množství si tak mohou každý den nastavit ve formě doplňků.
Kapsle, nápoj nebo prášek? Vyberte si dle svého gusta.
BCAA najdete ve formě tekutých nápojů (liquidů), kapslí nebo v instantní podobě. Ať už si dáte BCAA ve formě nápoje, nebo v sypké podobě, získáte tekutinu, která je pro tělo rychleji vstřebatelná. Vyrábějí se také v mnoha příchutích, takže pokud dáváte přednost tekuté podobě, na které si pochutnáte, zvolte liquid nebo prášek. Navíc je můžete popíjet i během tréninku.
Dáváte-li přednost rychlému příjmu BCAA bez zbytečného míchání, sáhněte po kapslích. Mějte však na paměti, že se vstřebávají pomaleji, proto je nutné dávkovat s dostatečným předstihem před tréninkem, přibližně 20 minut. V průběhu tréninku si je sice nedáte jako u tekuté formy, ale pokud zařadíte před tréninkem dostatečné množství, zajistíte si také postupný přísun BCAA i během tréninku,protože se budou uvolňovat postupně.
Vyberte si i u nás variantu ve formě kapslí nebo v instantní podobě. Pokud si nevíte rady, která verze bude pro vás ta nejlepší, neváhejte nás kontaktovat. Rádi vám poradíme.
Jak BCAA dávkovat?
Pokud se chystáte na trénink kratší než 1,5 hodiny, je zcela zbytečné před ním dávkovat BCAA, protože v první fázi cvičení tělo spotřebovává glutamin, po cca 45 minutách začíná tělo využívat kyselinu asparagovou a až následně přijdou na řadu aminokyseliny valin, leucin a isoleucin. Před tréninkem vám BCAA samozřejmě neuškodí, ale pro vaši peněženku to bude zbytečná investice. V tomto případě je mnohem vhodnější přijmout před tréninkem glutamin.
Pokud ale BCAA přijmout před tréninkem chcete, doporučujeme zařadit 5 g BCAA v poměru 2:1:1 (2,5 g leucinu, 1,25 g isoleucinu a 1,25 g valinu). Po tréninku můžete dávku 5 g BCAA v poměru 2:1:1 zopakovat, případně užít BCAA v poměru 3:1:1, abyste nastartovali rychleji proteosyntézu. V případě, že jste nezařadili BCAA před tréninkem, nepokazíte nic tím, když si po tréninku dáte jednorázovou dávku 10 g. Pokud zvolíte tekutou formu BCAA, můžete nápoj popíjet při tréninku.
Už víte proč je dobré zařadit BCAA nejen do vašeho běžného jídelníčku? Pokud i přes všechny výše uvedené informace máte pocit, že si nejste jisti, zda je to i pro vás ta pravá volba, máte třeba nějaké zdravotní omezení a bojíte se nežádoucích účinků, nevíte si rady s dávkováním, nebo vás jen zajímají další informace o BCAA, neváhejte se nám ozvat a my vám rádi pomůžeme.