Lysin – ke snížení cholesterolu, proti oparům a únavě
Lysin je nezbytným stavebním prvkem pro všechny bílkoviny v těle. Jeho deficit se může projevit zejména u sportovců, kteří tvrdě trénují. Vzhledem k tomu, že si ho tělo nedokáže samo vyrobit, je nezbytné ho přijímat ve stravě či formou doplňků stravy.
Jaké jsou možné příznaky nedostatku lysinu?
- Ztráta pozornosti;
- nechutenství;
- výrazné padání vlasů;
- únava;
- změny nálad;
- anémie;
- problémy s játry;
- reprodukční poruchy.
Kde se lysin nejčastěji využívá?
Dříve se využíval zejména jako přísada do vegetariánské stravy, ve které ho je velmi často málo, nebo dokonce chybí. Přidával se také do cereálií, ale své využití našel i v krmivech pro hospodářská zvířata. Až později se zjistilo, že může být velmi přínosný pro sportovce.
Funkce lysinu:
- podílí se na vstřebávání vápníku, čímž podporuje pevnost a stavbu kostí a zubů;
- pomáhá zlepšovat fyzický výkon;
- podílí se na budování svalové hmoty;
- přispívá k zotavování organismu po fyzickém výkonu a po chirurgických zákrocích;
- podporuje imunitu a působí antibakteriálně;
- podílí se na tvorbě kolagenu a zabraňuje jeho nadměrnému vylučování;
- urychluje hojení ran a zlomenin;
- zmírňuje stres a únavu;
- léčí herpes a opary
- příznivě působí na zdraví pleti, nehtů a vlasů;
- podporuje pevnost cév a chrání organismus před vznikem srdečních chorob.
Kde se lysin přirozeně vyskytuje?
Lysin najdeme zejména v hovězím, jehněčím a vepřovém mase, rovněž také v kuřecím a krůtím mase, sójových bobech, krevetách, dýňových semínkách, bílých fazolích či vajíčkách.
Dávkování
Běžná denní dávka lysinu by se měla pohybovat mezi 1–3 gramy. V případě, že spolu s lysinem berete i arginin, doporučujeme užít 2 díly argininu a 1 díl lysinu.
Na co si dát při užívání lysinu pozor?
Při užívání lysinu můžete narazit na to, že by se v určitých případech neměl užívat společně s argininem. Jak to tedy je? Lysin i arginin přemisťuje do mozku stejný transportér. Přestože je při běžné hladině těchto aminokyselin jejich konkurence nepravděpodobná, v případě zvýšeného užívání některé z těchto dvou aminokyselin během tréninku může dojít k rušení účinků jedné z nich. Proto byste si měli dát pozor, kterou z těchto aminokyselin ve zvýšené míře zařadíte. Pokud trpíte na opary, vyhněte se raději samostatnému užívání většího množství argininu, v tomto případě jej raději doplňte právě lysinem.
Zajímají vás další aminokyseliny, kterými podpoříte cvičení a svoje tělo, koukněte se na náš rozcestník, kde se o nich dozvíte další informace, nebo nám napište, rádi vám poradíme a zodpovíme vaše otázky.