Protein v těhotenství a při kojení
Jste nadšenkyně do fitness, pravidelně cvičíte, dbáte na vyváženou stravu, do které zařazujete protein k doplnění bílkovin? Nebo protein využíváte k dochucení sladkých jídel, při pečení? Když se dozvíte, že jste těhotná, je nutné se proteinu vzdát? Nemůže ublížit vašemu dítěti? Na odpověď, jestli je nutné protein vyřadit při těhotenství nebo kojení se podíváme.
Období těhotenství a mateřství spojené s kojením je pro každou ženu velmi specifické. V prenatálním období může matka zásadně ovlivnit vývoj a zdraví dítěte po zbytek jeho života. Jedním z nejdůležitějších faktorů je výživa matky. Měla by se žena v takovém případě vyřadit doplňky stravy v těhotenství, nebo jí naopak mohou být prospěšné?
Proč je protein v těhotenství i při kojení důležitý
Protein má totiž v těhotenství na starost ochránit svalovou hmotu nastávající maminky a zajistit správný vývoj a růst miminka. Jeho potřeba se navíc s rostoucím bříškem zvyšuje. Zároveň se podílí se na tvorbě a vývoji placenty, na růstu dělohy i prsní tkáně. Ovlivňuje i některé důležité hormony.
Pro velkou část žen je právě období těhotenství důvodem k přechodu ke zdravějšímu stravování. Jídelníček by měl být pestrý, vyvážený.
Důležité je:
- pravidelně konzumovat ovoce a zeleninu,
- hlídat si dostatek vlákniny,
- dopřát si zdravé tuky, kvalitní sacharidy
- nezapomínat na dostatek bílkovin.
Jestliže nebudete v těhotenství přijímat dostatečné množství bílkovin, může se to projevit například zpomalením růstu miminka, narušením hormonálních procesů, projevům chudokrevnosti a snížením obranyschopnosti vašeho těla.
Jaký protein je v těhotenství ten nejlepší?
Většina žen přijímá nedostatečné množství bílkovin. V těhotenství a při kojení je ještě důležitější tělu zajistit dostatečný příjem právě této makroživiny.
V běžné stravě může být náročnější požadované množství bílkovin doplnit, proto je syrovátkový nebo rostlinný protein skvělým řešením. Při kojení je důležité zohlednit možné alergie a intolerance miminka, zároveň si počínejte opatrně s proteiny obsahujícími balastní látky, které by mohly mít vliv na uzlobená bříška vašich dětí.
Z kravského mléka (a tedy i syrovátkového proteinu) jsou rovněž vyráběny formule pro umělou výživu kojenců v případě, že matka dítě nekojí. Proč by tedy měl být kvalitní syrovátkový protein něco, čemu by se měly těhotné a kojící ženy vyhýbat?
Čtěte pozorně etikety, ale ...
Jak jsme již zmínili, je důležité vybírat protein co nejvyšší kvality. Přestože vyberete protein, který splňuje všechny tyto podmínky, na jeho obalu můžete najít: „Nevhodné pro kojící a těhotné ženy“. Tento text je přidávám na obaly produktů zejména z toho důvodu, že na pregnantních ženách nikdo nemůže provádět testy, respektive by alespoň neměl, neb je to minimálně neetické. To ovšem neznamená, že by takové výrobky byly pro těhotné nějak škodlivé.
Co s umělými sladidly v proteinech?
Nemůžou miminku ublížit? Nejrozšířenější sukralóza by měla být během těhotenství i kojení v běžně přijímaném množství bezpečná. Jejím jediným nedostatkem může být, že u některých žen by mohl být patrný vliv na střevní mikroflóru.
Pokud máte o sladidlech pochybnosti, vybírejte doplňky stravy bez jejich obsahu. Skvělou alternativou umělých sladidel je stévie, která je čistě přírodní a má vysokou sladivost. Najdete ji i v našem Fine Whey, 100% přírodním proteinu vyrobeném mechanickým způsobem bez použití chemie, bez barviv. Přesto je jeho chuť stále lahodná a rozpustnost bezkonkurenční.
Protein jako potravinový doplněk
Potravinové doplňky, mezi které řadíme i protein, spadají legislativně do kategorie potravin, tím pádem na ně můžeme nahlížet právě tímto způsobem. Jsou na ně tedy kladeny stejné požadavky v oblasti bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti jako na potraviny běžné. Z toho vyplývá, že i výběr doplňků pro těhotné ženy je totéž jako výběr potravin. Stejně tak se u doplňků setkáváme s těmi kvalitnějšími a méně kvalitními. Proto vždy, nejen v těhotenství, dbejte na to, abyste vybírali ty nejkvalitnější.
Nic se nemá přehánět, kolik proteinu tedy potřebujeme
Obecně lékaři udávají, že těhotné ženy potřebují 75 až 100 gramů bílkovin denně, to je o 25 gramů více, než by žena normálně potřebovala. Konečná potřeba bílkovin je však individuální v závislosti na zatížení organismu a množství činností.
Pokud jste velmi aktivní a pravidelně cvičíte, můžete zvýšit příjem bílkovin na 80 až 110 gramů denně. Stejně tak udržujme bílkoviny navýšené po čas kojení, kdy jsou opět proteiny důležitou součástí ochrany zdraví maminky a zdravé vývoje miminka.
Protein a co víc?
Teď už víme, že protein v těhotenství má zelenou. Myslete ovšem na to, že nejdůležitější je vyvážený jídelníček, tekutiny, pohyb i odpočinek. Protein by v žádném případě neměl nahrazovat plnohodnotné jídlo. Když se rozhodnete protein koupit, vybírejte ten nekvalitnější pro vás i vaše miminko.
V těhotenství nebo při kojení je žena zároveň vystavena možnému nedostatku vitaminu B12, D, kyseliny listové, hořčíku, vápníku nebo také stopových prvků, jako je železo či jód. Proto by vaše strava měla být pestrá a bohatá, aby nedošlo ke ztrátám ostatních živin.