Protein v těhotenství a při kojení
Co s proteinem v těhotenství a při kojení: vyřadit, nebo spíš přidat?
Těhotenství a mateřství je jízda. A tvoje výživa během těchhle měsíců hraje důležitou roli – nejen pro tvý tělo, ale i pro zdravej vývoj toho malýho prcka. Takže není divu, že když pravidelně cvičíš a protein máš v kuchyni nejen k doplnění bílkovin, ale taky jako tajnou zbraň na vylepšení skoro všech receptů, objeví se ti s dvěma čárkama na těhotenským testu taky kupa otázek v hlavě. Pojď se s náma podívat, jak to s proteinem v těhotenství a při kojení doopravdy je a jestli je potřeba se ho bát, nebo spíš naopak.
Proč je protein v těhotenství a při kojení důležitej
Protein v těhotenství rozhodně není žádný zlo. Spíš naopak. Má totiž na starost ochránit svalovou hmotu nastávající maminky, podporuje vývoj a růst miminka, tvoří placentu, ovlivňuje hormony a pomáhá děloze a prsním tkáním ustát všechny náročný změny. A jeho potřeba se navíc s rostoucím bříškem zvyšuje.
Právě období těhotenství bývá proto pro spoustu žen impulsem začít jíst líp – a krom pestrýho vyváženýho jídelníčku může roli šikovnýho pomocníka sehrát i dobře zvolenej protein.
Co jíst v těhotenství, abys byla ty i prcek v top formě:
- pravidelně si dopřávej ovoce a zeleninu,
- hlídej si dostatek vlákniny,
- nezapomeň na zdravý tuky a kvalitní sacharidy,
- a hlavně – mysli na dostatek bílkovin.
Když totiž nebudeš v těhotenství přijímat dostatečný množství bílkovin, může se to projevit například zpomalením růstu miminka, rozházenejma hormonama, chudokrevností nebo sníženou imunitou. A to nechceš, viď. Tak si ty bílkoviny fakt hlídej.
Jakej protein je pro těhotný ženy ten nejlepší?
V těhotenství a při kojení potřebuje tělo víc bílkovin než obvykle. A většině žen se to prostě ujíst nedaří. A právě proto může být dobře zvolenej rostlinnej nebo syrovátkovej protein skvělým pomocníkem.
Jen opatrně při kojení – dej si pozor na možný intolerance nebo alergie miminka a buď opatrná s proteiny obsahujícími balastní látky, který by mohly prckovi rozhodit bříško. A tobě pak spánek.
Jinak se ale proteinu fakt bát nemusíš. Vždyť z kravskýho mléka (a tím pádem i syrovátkovýho proteinu) se vyrábí i formule pro umělou kojeneckou výživu. Tak proč by měl být protein tabu?
Čti pozorně etikety, ale ...
Jak jsme již zmínili, je fakt důležitý vybírat protein co nejvyšší kvality. I když ale sáhneš po špičkovým proteinu, kterej splňuje všechny tyhle podmínky, na jeho obalu můžeš najít poznámku: „Nevhodné pro kojící a těhotné ženy“. Proč? Určitě ne proto, že by ti mohl uškodit. Ale proto, že na těhotnejch se proteiny z etickejch důvodů prostě netestují. Tenhle text je teda spíš než varování jen taková pojistka pro výrobce.
Co s umělými sladidly v proteinech?
Co ty umělý sladidla – nemůžou miminku ublížit? Nejrozšířenější sukralóza by měla být během těhotenství i kojení v běžně přijímaném množství bezpečná. Jejím jediným nedostatkem může být, že u citlivějších žen může trochu zahejbat se střevní mikroflórou
Pokud se chceš sladidlům radši vyhnout, sáhni jednoduše po proteinu bez nich – třeba po našem Fine Whey proteinu 100% vytvořeným přírodou, ve kterým nemají místo žádný barviva, chemie ani umělý sladidla. Dochucenej je jen extraktem stévie, která je čistě přírodní a má vysokou sladivost. A přitom chutná pořád skvěle a rozpustnost má bezkonkurenční.
Protein jako potravinovej doplněk
Potravinové doplňky, mezi který řadíme i protein, spadají legislativně do kategorie potravin – a tím pádem na ně můžeme nahlížet právě tímhle způsobem. To znamená, že i pro ně platí stejný pravidla v oblasti bezpečnosti a zdravotní nezávadnosti jako pro běžný potraviny.
Výběr doplňků v těhotenství je tím pádem vlastně to samý, jako výběr potravin. A stejně jako u jídla platí, že narazíš na kvalitní i míň kvalitní kousky. Proto si dávej vždycky, nejen v těhotenství, fakt záležet na tom, abys sáhla po tý nejvyšší kvalitě, co můžeš tělu dopřát.
Kolik proteinu v těhotenství potřebuješ?
Obecně lékaři udávají, že těhotný ženy potřebují 75 až 100 gramů bílkovin denně – to je o 25 gramů víc, než bys potřebovala normálně. Konečná potřeba bílkovin je však vždycky individuální a závisí na tom, jak moc dáváš tělu a celýmu organismu zabrat.
Pokud seš fakt aktivní a pravidelně cvičíš, klidně se neboj přitlačit a navýšit svůj příjem bílkovin až na 80–110 gramů denně. A v podobným režim pokračuj i při kojení – protože i v tomhle období proteiny pořád hrají důležitou roli při ochraně tvýho zdraví i při vývoji miminka.
Protein a co víc?
Teď už víš, že protein má v těhotenství rozhodně zelenou. Pořád ale platí, že nejdůležitější je vyváženej jídelníček, tekutiny, pohyb a odpočinek. V těhotenství a při kojení navíc tělo často potřebuje větší množství vitamínů B12 a D, kyseliny listový, hořčíku, vápníku nebo taky stopovejch prvků, jako je železo nebo jód. Takže čím bohatší a vyváženější stravu si budeš dopřávat, tím líp pro tebe i prcka.
Protein by tím pádem v žádným případě neměl nahrazovat plnohodnotný jídlo, ale umí ho chytře doplňovat. Takže se po něm neboj sáhnout. Vyber si ten nekvalitnější a dej svýmu tělu všechno, co potřebuje ke zvládnutí tohohle náročnýho období, a miminku dopřej to nej pro skvělej start do života.